Logo

Exkurze do Mladé Boleslavi

Dne 6. března 2018 uskutečnila naše škola plánovanou exkurzi do největšího českého podniku - výrobního závodu ŠKODA AUTO, a.s. v Mladé Boleslavi.
Exkurze do Mladé Boleslavi

Exkurze se zúčastnili žáci 2 ročníků studijních oborů Mechanik seřizovač a Zámečník a žáci 3 ročníků oboru Strojírenství. Počasí nám nepřálo, cestou pršelo, sněžilo a namrzala vozovka. Cestou jsme míjeli několik havarovaných vozidel. Šikovný řidič nás v pořádku dovezl. Do Mladé Boleslavi jsme dorazili v pořádku a bez velkého zdržení na daleké cestě.

ŠKODA AUTO, a.s. patří mezi nejmodernější a největší závody v České republice a vyrábějí se zde u nás velice známé a populární automobily značky Škoda. Od roku 1991 je ŠKODA AUTO, a.s plnohodnotnou součástí koncernu Volkswagen.

Exkurze začala v muzeu, kde jsme dostali reflexní vesty, ochranné brýle a přijímače se sluchátky, abychom všichni dobře slyšeli. Poté jsme se přesunuli s průvodci do vlastního závodu.

Nejprve jsme navštívili výrobní halu pro motory. Zde jsme viděli výrobu a kompletní montáž motorů. Na této výrobní lince se kompletují a zkouší zážehové motory. Vyrábí se zde zážehové motory 1,0 MPi a 1,0 TSi v různých výkonových variantách. Tyto motory jsou určeny nejen pro vozy Škoda, ale i pro ostatní automobily koncernu VW (značky VW, AUDI a SEAT).

Další navštívenou halou byla lisovna. Přihlíželi jsme, jak ze svitků oboustranně pozinkovaného   plechu postupně vznikají jednotlivé části karosérie vozidla.

Následovala svařovna. Zde jsme měli možnost shlédnout, jak   postupně z jednotlivých částí vylisovaných plechů vzniká karosérie budoucího vozidla. Dozvěděli jsme se, že některé díly karosérie jsou také lepené, viděli jsme v praxi využití vysokopevnostních ocelových prvků a další zajímavé konstrukční vychtávky.

Poslední zastavení ve výrobě byla výrobní linka pro montáž vozů Škoda Karoq. Prošli jsme celou výrobní linku. Byli jsme svědky montáže jednotlivých prvků a toho jak z jednotlivých dílů a součástí vzniká kompletní, plně vybavený automobil.

Exkurzi jsme zakončili v muzeu Škody. Průvodkyně nás seznámila s historií závodu a jejím rozvojem a také s historií automobilů značky Škoda. Dozvěděli jsme se o současné výrobě vozidel Škoda, o jejich modelových řadách a byli jsme informování o plánech automobilky do bližší i vzdálenější budoucnosti. Prohlédli historické modely vozidel Škoda a seznámili se rovněž s renovací starších vozidel a jejich úpravou do nového stavu. Měli možnost vidět prototypy vozidel, které se nevyráběli (např. dvoudveřový model Tudor na bázi Škoda Superb).

Během 4 hodinové exkurze jsme viděli mnoho zajímavého a exkurze se všem líbila.

Ing. Bc. Jaromír VYTISKA

Související: fotogalerie

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru