Logo

Exkurze stojařů do TPCA, s.r.o. Kolín

Ve středu 15. února 2017 zamířila výprava složená z tříd 2ST a 3ST do rovinatého a předjarním sluncem zalitého Polabí, kde už jsme byli očekáváni ve firmě Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech, s.r.o., Kolín.
Exkurze stojařů do TPCA, s.r.o.  Kolín

V této továrně se montují automobily Toyota Aygo,  Peugeot 108 a  Citroen C1. Jedná se o malá vozidla, maximálně přizpůsobená jízdě v hustém městském provozu.

Na úvod jsme byli přijati v místnosti pro návštěvníky. Zde nám promítli dokumentární film, ve kterém jsme se dozvěděli o důvodech založení společnosti, výstavbě hal, použité technologii, financování a především o samotném chodu společnosti v jejích jednotlivých odděleních – např. svařovna, lakovna, kontrola kvality atd.

Poté následovala krátká instruktáž a šlo se do provozu, rozdělili jsme se do dvou skupin a dvou vláčků, které s námi odcestovaly na okružní jízdu. Během ní jsme mohli spatřit samotné zaměstnance i jejich pomocníky – roboty – v akci. Obdivovali jsme dokonalou organizaci práce lidí i strojů, kde každý má na svůj daný úkol přesně stanovený čas.

Firma se také velmi dobře stará o své zaměstnance důmyslným systémem odměn, bonusů, příspěvků na bydlení nebo vlastní auto, tudíž je vyhledávaným zaměstnavatelem lidí ze širokého okolí.

Na závěr jsme se rozloučili s našimi průvodci, poděkovali jim za umožnění této podnětné exkurze. Teď už chápeme, kolik různých procesů je zároveň potřeba, aby se z ocelového plechu stalo dobré a spolehlivé auto, náš každodenní pomocník.

Dalším zájemcům doporučujeme prostudovat přiloženou tabulku, fotografie a webové stránky http://www.tpca.cz/

Tabulka s vybranými daty o T. P. C. A. Kolín

ZAČÁTEK VÝROBY 28. 2. 2005
VÝROBA 203 105 AUT (ZA ROK 2014)
TRŽBA 39,3 mld. korun
Takt - time 55 sekund
Rozloha areálu T. P. C. A. 124 ha
Kapacita parkoviště 1200 aut
Počet zaměstnanců 3000
Průměrný věk 34 let
Podíl žen 18 %

Související: fotogalerie

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru