Logo

Proč ne praxe ve Španělsku? (2017/2018)

V rámci programu Erasmus+, v aktivitě Mobilita žáků a pracovníků v odborném vzdělávání a přípravě bude naše škola ve školním roce 2017/2018 realizovat projekt s názvem „Proč ne praxe ve Španělsku?“.

Začátek projektu je naplánován na 1. 9. 2017. S garanty jednotlivých oborů a po poradě vedení školy jsme vybrali dvě skupiny složené z různých studijních a učebních oborů žáků školy z druhých a třetích ročníků:

1.běh (3. 12. - 16. 12. 2017)

  • 5 žáků studijního oboru Informační technologie
  • 2 žáci učebního oboru Elektrikář
  • 2 žáci studijního oboru Mechanik seřizovač
  • 4 žáků studijního oboru Strojírenství

2.běh (16. 4. - 29. 4. 2018)

  • 2 žáci učebního oboru Kadeřník
  • 4 žáci učebního oboru Strojní mechanik (zámečník)
  • 2 žáci studijního oboru Mechanik seřizovač
  • 5 žáků studijního oboru Informační technologie

Náplní dvoutýdenní praxe (deset pracovních dnů po 8 hodinách) bude práce ve firmách svého zaměření. Žáci oboru IT budou instalovat a udržovat internetové sítě, poskytovat IT podporu a věnovat se hardwarovému zabezpečení. Elektrikáři budou pracovat na elektroinstalacích v budovách, tedy zejména na elektrických rozvodech a zapojování světel a elektrických zařízeních. Mechanici seřizovači společně se studenty strojírenství budou umístěni ve strojírenských firmách s výrobou komponent pomocí CNC strojů. Hlavní součástí jejich práce bude obsluha a údržba různých typů CNC. Zámečníci budou také pracovat ve strojírenských firmách, jejich práce bude ale trochu odlišná - budou pilovat, vrtat a upravovat kovové součásti a díly, svařovat a přivařovat jednotlivé části. Kadeřnice budou pracovat v kadeřnictví, budou se podílet na stříhání a mytí vlasů, úklidu salonu a tvorbě účesů klientek. Všichni žáci a učni budou pracovat pod dozorem, to platí zejména pro kadeřnice stříhající klienta nebo zámečníka, bude-li zrovna svařovat, případně při obtížných činnostech u ostatních profesí. Skupiny jsou složené napříč obory školy, jako dozor pojede v jednom běhu  učitel se strojírenským zaměřením a v druhém běhu učitel s elektrotechnickým zaměřením.

Podpůrným krokem zdárné realizace projektu je jazyková a odborná příprava. Jazyková bude ve formě extra hodin angličtiny pro účastníky, odborná potom v hodinách odborných předmětů.

 

1. běh Erasmus+ „Proč ne praxe ve Španělsku“

V předvánočním období od 3. prosince do 16.prosince odletěla skupina dvanácti žáků SPŠ a SOU Pelhřimov do španělské Malagy. Projekt připravila škola dohromady se španělskou organizací EuroMind a firmami v Malaze pro žáky 2. a 3.ročníků oborů Informační technologie, Strojírenství, Mechanik seřizovač a Elektrikář. Program pracovních stáží byl zaměřen na jak na uplatnění odborných znalostí žáků ve španělských firmách dle jejich oboru vzdělávání tak i na zdokonalení jazykových znalostí v odborné i všeobecné rovině. Například pět "ajťáků" pracovalo ve třech firmách s grafickými programy, tvořilo web stránky, pracovalo na programech pro obsluhu turniketů a další. Někteří z pětice strojařů pak pracovali v konstrukčních programech a následně navazovali na CNC programování. Rovněž si strojaři zlepšili své dovednosti i v obsluze jiných strojů a v manuálních činnostech. Strojaři pracovali ve 3 firmách. Elektrikáři se svými kolegy vyjížděli za zákazníky k různým opravám.

Odbornou praxi si žáci ve dnech volna a v odpoledních hodinách zpestřili kulturními a historickými památkami v některých místech Andalusie. V kopcích Frigiliány jsou půvabné bílé vesničky a v přímořském letovisku Nerja se uskutečnil úžasný výhled z tzv. Balcon de Europa. V Seville pak žáci viděli vedle dalších, působivé náměstí Plaza de Espaňa a unikátní katedrálu, ve které jsou uloženy ostatky Kryštofa Kolumba. Rovněž část naší skupiny se jela unavit výšlapem na skálu britského Gibraltaru v rámci mimořádného výletu a další část návštěvy muzea veteránů aut a dobové módy v Malaze. Nesmíme opomenout nádherné pláže a noční předvánoční výzdobu Malagy, stejně tak jako vyjížďku na vypůjčených kolech v tomto městě.

Žáci získali od firem hodnocení a na základě toho pak i mezinárodně uznávaný certifikát „Europass Mobilita“.

Co tedy říci na závěr? Snad už jen ADIÓS ESPAŇA a GRACIAS! Budeme moc vzpomínat.

Fotografie - práce:

 

Fotografie - volný čas:

Související: kompletní fotogalerie, aktualita č.1, aktualita č.2, aktualita č.3

 
 

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru