Na zkušenou do Irska (2018-19)

V rámci programu Erasmus+, v aktivitě Mobilita žáků a pracovníků v odborném vzdělávání a přípravě, naše škola ve školním roce 2018/2019 realizovala projekt s názvem „Na zkušenou do Irska“.

Začátek projektu byl naplánován na 1. 9. 2018. S garanty jednotlivých oborů a po poradě vedení školy byly vybrány dvě skupiny složené z různých studijních a učebních oborů žáků školy z druhých a třetích ročníků:

běh (4. 11. - 17. 11. 2018)

  • 6 žáků studijního oboru Informační technologie
  • 2 žáci učebního oboru Kadeřník
  • 2 žáci studijního oboru Mechanik seřizovač
  • 4 žáci studijního oboru Strojírenství

běh (10. 3. - 23. 3. 2019)

  • 2 žáci učebního oboru Elektrikář
  • 2 žáci učebního oboru Strojní mechanik (zámečník)
  • 2 žáci studijního oboru Mechanik seřizovač
  • 4 žáci studijního oboru Strojírenství
  • 3 žáci studijního oboru Informační technologie

Podpůrným krokem zdárné realizace projektu byla jazyková a odborná příprava. Jazyková byla ve formě extra hodin angličtiny pro účastníky, odborná potom v hodinách odborných předmětů.

Erasmus+

1. běh Erasmus+ „Na zkušenou do Irska“

V neděli 4. 11. brzy ráno začalo pro 14 žáků a žákyň oborů IT, Strojírenství, Mechanik seřizovač a Kadeřník dobrodružné putování za praxí do irského městečka Sligo.

Vzali jsme to trošku oklikou, a tak jsme měli příležitost poznat nejenom letiště ve Vídni, ale i v Mnichově, a nakonec jsme si ještě užili tříhodinovou cestu autobusem z Dublinu do naší konečné destinace na severozápadě Irska. Tam už na nás čekali zástupci hostitelských rodin, kteří si studenty odvezli do svých domovů.

V pondělí jsme absolvovali úvodní školení a procházku po městě se zástupkyní naší smluvní organizace a v úterý už hurá do práce. I za tu krátkou dobu, co jsme zde strávili, prožili jsme spoustu zážitků. A hlavně už nám začala být přirozená komunikace v angličtině. A šlo to docela dobře!

Pracovní náplň byla rozmanitá. Někdo třeba pracoval ve firmě, která vyráběla linky na balení potravin, někdo vyhledával a zpracovával aplikace pro firmu, zabývající se zdravým životním stylem. Jiní IT studenti pracovali pro místní komunitní centrum. Strojaři zase například připravovali polotovary k následnému obrábění, obsluhovali CNC frézky a soustruhy a prováděli kontrolu hotových kusů. No a kadeřnice samozřejmě (kromě úklidu a leštění zrcadel) zkrášlovaly hlavy místním ladies. Jedno ale měly, jak se zdá, všechny firmy společné: příjemné spolupracovníky, kteří se našim studentům snažili ve všem vyjít vstříc.

Kromě toho jsme o víkendu absolvovali dva krásné výlety, během nichž jsme vystoupali na horu Knocknarea vysokou celých 301 metrů (ale pozor, stoupání od moře, tedy z 0 metrů!) a k úlevě našich učitelů nepopadali z útesů Slieve Leagues vysokých přes 600 metrů. No a počasí? Většinu času irské, tedy déšť a vítr, jen na ty výlety nám naštěstí ukázalo i svou přívětivou tvář.

Všichni si z Irska odvezli spoustu krásných zážitků a věříme, že se tam ještě někdy podíváme.

2. běh Erasmus+ „Na zkušenou do Irska“

V neděli 10. 3. 2019 brzy ráno začala dlouhá cesta na místo naší pracovní stáže ve firmách v Irsku. Po jízdě autobusem do Prahy a anabázi v pražské MHD jsme se letecky přepravili do Dublinu.

Odtud nás další autobus dovezl na místo našeho působení - do městečka Sligo na severozápadě Irské republiky.

V naší třináctičlenné skupině studentů 3. ročníku převažovali zástupci strojírenských oborů (ST, MS a Z), avšak účastnili se také tři budoucí IT odborníci. Ubytovali nás opět po dvojicích či trojicích v místních rodinách.

V pondělí jsme nebyli v práci, zúčastnili jsme se úvodního meetingu s prezentací v kanceláři pořádající organizace Your International Training a pak procházky po centru a hlavních zajímavostech města.

Trochu nás překvapily dvě věci - březnové počasí, o kterém Irové s oblibou říkají, že se vystřídají všechna roční období během jediného dne, a pak nesmírně přátelské chování nejen hostitelských rodin, ale i úplně cizích lidí třeba při nákupu v obchodě. Většina z nich s vámi s úsměvem a ráda prohodila pár slov o počasí i o vaší zemi, což byla dobrá příležitost procvičit angličtinu.

Zatím jsme ještě nereferovali o práci, takže je nejvyšší čas to napravit. Naši budoucí IT specialisté po dobu stáže pracovali na webových stránkách, v místním komunitním centru učili irské penzisty základy práce s počítačem nebo se sami učili stříhat video. Strojaři buď obráběli, nebo pracovali ve firmě na výrobu pásových dopravníků. Zámečníci kromě řezání a ohýbání tyčí pro montážní jámu v autoservisu pomáhali s opravami aut. Elektrikáři se dostali k instalaci zásuvek, světel a vypínačů.

Pátek 22. 3. 2019 byl náš poslední pracovní den, zakončený v podvečer závěrečnou schůzku se slavnostním předáním certifikátů o absolvování stáže.

Irsko je nádherná země a podobnou stáž lze jistě doporučit každému, nejen kvůli vylepšení znalosti angličtiny.